Octagonal Street Light Pole
Leading Manufacturer of octagonal street light pole from Kolkata.
Octagonal Street Light Pole
Approx. Price: Rs 2,700 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Octagonal |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Usage/Application | Street |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | HOT DIP GALVANIZED |
| Number Of Light | SINGLE ARM LIGHT |
| Plate Thickness Mm | 3MM |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Height | 6 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Additional Information:
- Item Code: 73089070
- Production Capacity: UNLIMITED
- Delivery Time: WITHIN TIME
- Packaging Details: ALL OVER INDIA DELIVERY