Octagonal Light Poles
Leading Manufacturer of g i octagonal street light pole from Kolkata.
G I Octagonal Street Light Pole
Approx. Price: Rs 2,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.