Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Series | Octagonal |
| Height | 7 MTR |
| Pole Height | 7 m |
| Pole Type | Octagonal |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Application | Street Lighting |
| Shape | Octagonal |
| Surface Finish | HOT DIP GALVANIZED |
| Plate Thickness Mm | 16MM |
| Weight | 70 |
| Design | OCTAGONAL |
| Dimensions | TOP DIA70MM |
| Bottom Size | 155MM |
| Features | HIGHWAY STREET LIGHT POLE |
| Wall Thickness Mm | 3MM |
| Unit Length | 9000MM |
| Surface Coating | HOT DIP GALVANIZED |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 4 MTR |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Street |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Shape | Octagonal |
| Lighting Color | Cool White |
| Plate Thickness Mm | 12MM |
| Door Opening | Single Door |
| Foundation Plate Thickness | 200X200X12 |
| Certification | ISO |
| Design | POLYGONAL |
| Dimensions | TOP-70MM |
| Bottom Size | 130MM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: