Light Pole
Prominent & Leading Manufacturer from Kolkata, we offer octagonal lighting pole, 12mm gi octagonal pole and 7 meter gi octagonal pole.
Approx. Price: Rs 2,700 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | SINGLE ARM AND DOUBLE ARM BOTH |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 9 Meter |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Approx. Price: Rs 2,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Pole Height | 12 m |
| Height | 12 M |
| Top Across Flats | 100 mm |
| Bottom Across Flats | 200 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Bracket Arm |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Highway |
| Surface Finish | Galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
7 Meter Gi Octagonal Pole
Approx. Price: Rs 2,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Height | 9 M |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.