Product Details:
| Mast Height | 12 m |
| Number Of Fixtures | 8 Fixtures |
| Lowering System | Power Tool Lowering |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Usage/Application | Highways |
| Material | Mild Steel |
| Application | Highway Junction |
| Brand | J K POLES |
| Lighting Type | LED |
| Foundation Type | Pile Foundation |
| Control Panel | Feeder Pillar |
Product Details:
| Pole Height | 9 m |
| Height | 9 M |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pole Height | 9 m |
| Height | 9 MTR |
| Pole Shape | Octagonal |
| Usage/Application | Highway |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | ROUND ARM BRAKET |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Features | Rustproof |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3 mm |
| Material | Mild Steel |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Mast Height | 16 m |
| Total Wattage | 240 W |
| Pole Type | Round |
| LED Brand | Philips |
| Usage/Application | Highway |
| No. of Luminaries | 8 Nos |
| System Voltage | 230 V AC |
| CCT | 3000 K |
| Shape | Octagonal |
| Material | Mild Steel |
| Control Option | Smart Control |
| Foundation Plate Thickness | 20MM |
| Dimensions | TOP 150MM |
| Bottom Size | 360MM |
| Wall Thickness Mm | 3MM |
| Country of Origin | Made in India |
| HIEGHT | 16 MTR |