Octagonal Pole
Prominent & Leading Manufacturer from Kolkata, we offer 6 mtr octagonal pole for petrol pump, petrol pump octagonal pole, highway street lighting octagonal pole, 7 meter octagonal street light pole, mild steel octagonal poles and hot dip galvanized octagonal pole.
6 MTR Octagonal Pole For Petrol Pump
Approx. Price: Rs 2,600 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | PETROL PUMP |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | L Type Arm |
| Shape | Octagonal |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
PETROL PUMP OCTAGONAL POLE
Approx. Price: Rs 2,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | PETROL PUMP |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | L Type Arm |
| Shape | Octagonal |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | hot dip galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Design | octagonal |
| Dimensions | bottom dia-155mm,top dia-70mm, thickness-3mm |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Additional Information:
- Delivery Time: within time against purchase order.
Highway Street Lighting Octagonal Pole
Approx. Price: Rs 2,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Pole Height | 9 m |
| Height | 9 |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Octagonal |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Features | Rustproof |
| Usage/Application | Highway |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
7 Meter Octagonal Street Light Pole
Approx. Price: Rs 2,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Pole Height | 7 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Steel |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Usage/Application | Street |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Height | 7 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Type | Round |
| Arm Type | Single Arm |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Mild Steel Octagonal Poles
Approx. Price: Rs 2,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Pole Height | 4 MTR |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Height | 8 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Hot Dip Galvanized Octagonal Pole
Approx. Price: Rs 2,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Pole Height | 9 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Material | Steel |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Highway |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Height | 9 m |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Approx. Price: Rs 2,600 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Pole Height | 5 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Steel |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Highway |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Height | 12 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Approx. Price: Rs 2,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Pole Height | 7 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Usage/Application | Highway |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Height | 7 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Type | Round |
| Arm Type | Single Arm |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
7 Mtr Octagonal Pole 70 130 Mm
Approx. Price: Rs 2,700 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Pole Height | 7 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Height | 7 m |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Approx. Price: Rs 2,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Steel |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Highway |
| Height | 12 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Approx. Price: Rs 3,200 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Type | Round |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Customized. |
| Power | Customized. |
| Country of Origin | Made in India |
a wide range of polygonal poles, customised as per client requirements that are used for outdoor illumination, power distribution, solar, surveillance and smart pole application. Manufactured conforming to IS Standards, we offer poles between 3 meter to to any size as per customer specifications and design requirements, that can withstand wind speed up to 300 km/hour