Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 8 MTR |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Street Light |
| Shape | Octagonal |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | L Type Arm |
| Material | Mild Steel |
| Brand | J K POLES |
| Diameter | Bottom dia -130mm ,top dia-70mm, thickness-3mm |
| Color | SILVER |
| Plate Thickness Mm | 12MM |
| Size | TOP DIA-70MM |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Weight | 56KG |
| Bottom Size | 130MM |
| Design | OCTAGONAL SHAPE |
| Wall Thickness Mm | 3MM |
| Unit Length | 8000MM |
| Surface Coating | HOT DIP GALVANIZED |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Additional Information: