Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 10 m |
| Height | <9m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | OCTAGONAL POLE |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Usage/Application | Street |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Shape | Octagonal |
| Surface Finish | hot dip galvanized |
| Number Of Light | single or double both |
| Plate Thickness Mm | 12mm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Weight | 42kg |
| Isi Certified | yes |
| Foundation Plate Thickness | 12mm |
| Certification | isi |
| Design | octagonal |
| Light Source | single arm & double arm |
| Dimensions | top dia-70mm |
| Bottom Size | 130mm |
| Wall Thickness Mm | 3mm |
| Unit Length | 6000mm |
| Surface Coating | hot dip galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 MTR |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Street |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Shape | Octagonal |
| Number Of Light | EITHER ONE OR TWO |
| Plate Thickness Mm | 12MM |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Weight | 42KG |
| Design | OCTAGONAL |
| Dimensions | TOP DIA-70MM |
| Bottom Size | 130MM |
| Features | MOSTLY PETROL PUMP USAGE |
| Wall Thickness Mm | 3MM |
| Unit Length | 6000MM |
| Surface Coating | HOT DIP GALVANIZED |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Top Across Flats | 90 mm |
| Bottom Across Flats | 175 mm |
| Usage/Application | Highway |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Bracket Arm |
| Shape | Octagonal |
| Material | Mild Steel |
| Lighting Color | Cool White |
| Surface Finish | hot dip galvanized |
| Number Of Light | ONE ,TWO,THREE,FOUR LIGHT,DEPEND ON REQUIRONMENT |
| Plate Thickness Mm | 12MM |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Weight | 48KG |
| Foundation Plate Thickness | 220X220X12MM |
| Certification | ISO |
| Design | OCTAGONAL |
| Dimensions | TOP-70MM |
| Bottom Size | 130MM |
| IP Rating | 65 |
| Features | FOR HIGHWAY DEVELOPMENT LIGHTING |
| Wall Thickness Mm | 3MM |
| Unit Length | 6000MM |
| Surface Coating | G.I. COATED |
| Lamp Type | STREET LED LIGHT |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 9 m |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 5 m |
| Height | 5 MTR LENGTH |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Lighting |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Material | Galvanized Iron |
| Features | Rustproof |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 3 mm |
| Pole Type | Single-Arm |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Product Details:
| Pole Height | 5 m |
| Height | 5 MTR |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | Octagonal |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Street |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| J K POLES | Bottom -130mm top -70mm thickness-3mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Street |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Shape | Octagonal |
| Material | Galvanized |
| Lighting Color | Cool White |
| Plate Thickness Mm | 12MM |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Weight | 48KG |
| Certification | ISO |
| Design | OCTAGONAL |
| Dimensions | TOP-70MM |
| Bottom Size | 130MM |
| Wall Thickness Mm | 3MM |
| Unit Length | 6000MM |
| Surface Coating | G.I. COATED |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Height | 10 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Type | GALVANIZED OCTAGONAL |
| Bottom Across Flats | 155 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Usage/Application | Highway |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Shape | Octagonal |
| Surface Finish | G.I. COATED |
| Number Of Light | 1 & 2 |
| Plate Thickness Mm | 16MM |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Life Hours | LONG LASTING |
| Door Opening | Single Door |
| Weight | 70KG |
| Isi Certified | YES |
| Foundation Plate Thickness | 16MM |
| Certification | ISI |
| Design | OCTAGONAL 7 POLYGONAL |
| Light Source | SINGLE & DOUBLE ARM BOTH |
| Dimensions | TOP DIA-70MM |
| Bottom Size | 155MM |
| IP Rating | 65 |
| Rating | IP65 |
| Wall Thickness Mm | 3MM |
| Unit Length | 9000MM |
| Surface Coating | HOT DIP GALVANIZED |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Steel |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 7 m |
| Height | 6 m |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mast Height | 9 |
| Height | 9 m |
| Number Of Fixtures | 6 Fixtures |
| Lowering System | Winch Type |
| Usage/Application | Outdoor |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Application | Highway Junction |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Hot Dipped Galvanized |
| Foundation Type | Pile Foundation |
| Control Panel | Manual Control |
| Country of Origin | Made in India |
A high mast pole is a continuously taper polygonal cross-section that has one or more segment, used mainly to light over a large area. High mast lighting ...
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Height | 5 MTR |
| Country of Origin | Made in India |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Piece |
| Pole Series | Octagonal |
| Height | <9m |
| Pole Height | 6 m |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Street |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Double Arm |
| Application | Street Lighting |
| Shape | Octagonal |
| Lighting Color | galvanized |
| Number Of Light | ONE ,TWO,THREE,FOUR LIGHT,DEPEND ON REQUIRONMENT |
| Plate Thickness Mm | 12MM |
| Mounting Type | Bottom Plate |
| Brand Approval | PWD Approved |
| Foundation Plate Thickness | 220X220X12MM |
| Certification | ISO |
| Design | OCTAGONAL |
| Dimensions | TOP-70MM |
| Bottom Size | 130MM |
| IP Rating | 65 |
| Wall Thickness Mm | 3MM |
| Unit Length | 8000MM |
| Surface Coating | G.I. COATED |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.
Product Details:
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Highway |
| Height | 7 Meter |
| Country of Origin | Made in India |