Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Pole Height | 6 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Street |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galv 80 µm |
| Arm Type | Single Arm |
| Shape | Octagonal |
| Plate Thickness Mm | 3mm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
| Door Opening | Single Door |
| Foundation Plate Thickness | 220X220X12MM |
| Certification | ISO |
| Design | OCTAGONAL |
| Dimensions | To size -70mm |
| Bottom Size | 130mm |
| IP Rating | 65 |
| Wall Thickness Mm | 3MM |
| Unit Length | 7 MTR |
| Surface Coating | G.I. COATED |
OCTAGONAL POLE is hot dip galvanized tapered pole structure having octagonal cross section through out. It can be used for illumination, power transmission & distribution and various other applications. In general, octagonal poles are hot dip galvanized after fabrication, internally and externally, in accordance with IS 2629/BSEN ISO 1461 or equivalent.OCTAGONAL POLE is available from 3m to 12m with hot dip galvanized single & double arm bracket.